Homeopatinin Avantajları  

Homeopati güvenilir bir tedavi yöntemidir. Diğer tedavi yöntemlerinden farklı olarak homeopatik ilaçlar genellikle herhangi bir yan etki yapmazlar. Olabilecek yan etkiler tamamen geçicidir ve vücudun bütünselliğine kalıcı etkileri yoktur. Vücudun savunma mekanizmasını ve iyileştirme gücünü harekete geçirir. Bu sayede tedavi amaçlı kimyasal maddeleri almak zorunda bırakmaz ve kimyasallar nedeni ile vücutta oluşan zararlar görülmez.

Homeopatik ilaçlar çok etkilidirler . Homeopatik ilaçlar gerek akut gerekse kronik durumlarda çok etkilidirler. Ayrıca klasik olarak tedavi edilemez denilen bir çok vaka ve hastalıkta tam tedavi sağlayabilirler. Akut vakalarda homeopatik ilaçlar, eğer uygun seçilmişlerse, diğer tedavi sistemlerinden çok daha hızlı etkilerler.

Homeopatik ilaçların uygulaması çok kolaydır. Homeopatik ilaçlar esas olarak çok küçük şeker süngerlerine emdirilmiş halde uygulanırlar. Bazı durumlarda bu şeker süngerlerini suda eriterek vermekte mümkündür. Uygulamaların hemen tamamı ağız yoluyla olduğundan çok kolaydır. Kullanılan şeker süngerleri süt şekerinden elde edildiklerinden ve miktar olarak çok küçük olduklarından dolayı başta şeker hastalığı (diabetus mellitus) olmak üzere herhangi bir hastalıkta zarar verici değildir.

Homeopatik tedavi daha ucuzdur. Homeopatik tedavi diğer tedavi yöntemlerine göre daha ucuzdur. Defalarca ilaç almak zorunda kalmazsınız. Kontroller çok sık yapılmaz. Homeopati’nin diğer tedavi sistemlerinde olmayan bir yararı da kişiyi uzun vadeli daha sağlıklı yapmasıdır. Kişinin vücut direncinin artması ve iyileştirme gücünün harekete geçmesinden dolayı bir çok durum karşısında daha dirençli olmaktadır. Homeopati hastalığı tedavi etmek yerin vücudu sağlıklı hale getirmek prensibinden hareket ettiği için harcanan zaman ve para konusunda çok daha avantajlıdır.